Czasem coś warto napisać

Posted on wto 10/27/15 in my net

nawet, gdy nie bardzo ma się o czym pisać.
Jednak nie jest to okoliczność, która zniechęcałaby do pisania i publikowania bardzo wielu internetowych “pisarzy”, nie zniechęci zatem i mnie ;).
W ramach rekompensaty za brak sensownej treści – obiecuję możliwie najbardziej prawidłową formę, czyli po prostu stosowanie zasad języka polskiego w praktyce.
Czasem wolę przeczytać tekst o niczym, za to napisany poprawną polszczyzną, niż – nawet mądre treści, za to z masą błędów.
Oczywiście każdemu mogą zdarzyć się błędy. Jednak w dobie programów i aplikacji, które same podkreślają owe błędy wężykiem – występowanie “byków” w ilości hurtowej odczytuję, jako lekceważenie czytelników.
W takim lekceważeniu celuje szczególnie wielu autorów blogów, a już hektolitry błędów ortograficznych i stylistycznych można znaleźć – niestety – na prowadzonych przez kobiety blogach o urodzie, kosmetykach, modzie.
Regularnie zaglądam na wiele takich blogów, zresztą sama zaczęłam niedawno prowadzić kobiecy blog. Wśród tych blogów jest bardzo niewiele takich, których autorki starają się pisać poprawnie po polsku.

Jak już wspomniałam, każdy ma prawo popełnić błąd – może wkraść się literówka, czy jakaś stylistyczna gafa. Jednak, gdy błędów w każdym poście jest kilka, kilkanaście, trudno to uznać jedynie za przypadkową wpadkę.
Błędem, który wiele blogerek popełnia nagminnie, jest pisanie “na prawdę” w kontekście “naprawdę, jaka jestem nie wie nikt”. Z zasady partykułę NAPRAWDĘ należy pisać razem, jako że jest jednym słowem.
Partykułą mającą na celu podkreślenie prawdziwości jakiegoś sądu czy stwierdzenia, albo podkreślenie niedowierzania.
Drobne przykłady:
- naprawdę widziałam ten film
- to naprawdę bardzo zabawna historia
- czy naprawdę sądzisz, że byłabym do tego zdolna?
Można oczywiście napisać “na prawdę”, ale w kontekście “powołując się na prawdę historyczną”, czyli tam, gdzie słowo prawda występuje, jako rzeczownik.
To oczywiście nie jedyny błąd występujący bardzo często na blogach – jest ich wiele, ale ten pojawia się najczęściej.
I na dzisiaj zakończę post o niczym, z którego wyszedł post o błędach językowych na blogach ;).

Recent comments


No comments

This article has not been commented yet. Do not hesitate to add your own comment!

Leave a comment